BASINDA BİZ / Çocuklara Yönelik İnternet Bilinci Projesi

Çocuklara Yönelik İnternet Bilinci Projesi

1

TÜBİTAK desteği ile Kocaeli Üniversitesi tarafından yürütülen ‘Türkiye'de Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık Konusunda Farkındalık Geliştirmek: Gençlerin 'Siber Zorbalık’ı Algılayışı, Yaygınlığı ve Farkındalığa İlişkin Alan Çalışması’ başlıklı proje hayata geçirildi.

30 11 2014 - 15:24   

Proje kapsamında daha önce Gaziantep, Ankara, İstanbul, Adana ve Samsun’da çalışmalar yapan ekip, 3-5 Aralık tarihlerinde İzmir’deki ortaokul öğrencileri arasında internet kullanımları ve internet kullanırken yaşadıkları sorunlar hakkında anket ve görüşmeler yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da onayıyla gerçekleştirilen çalışma, özellikle ortaokul öğrencilerinin internet kullanımı konusunda bilinçlendirilmesini amaçlıyor.

 

Koordinatörlüğünü KOÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel Baştürk Akca’nın yaptığı projede İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İdil Sayımer, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Jale Balaban Salı ve Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bircan Ergün Başak yer alıyor. Proje kapsamında öğrencilerin internet, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları ne kadar sıklıkla ve hangi amaçlarla kullandıklarına ilişkin veriler elde ediliyor. Elde edilen bilgiler ışığında öğrencilerin interneti daha bilinçli kullanmaları, yaşadıkları olumsuzluklar karşısında neler yapabilecekleri konusunda bilinçlendirilmesi için eğitim materyalleri oluşturulacak.

BASINDA BİZ