VİDEOLAR

Siber Zorba Olma, #FarkınaVar - Samsung Türkiye

Samsung Türkiye youtube kanalında "Siber Zorba Olma, #FarkınaVar" başlığıyla oluşturulan video, siber zorbalığın gençler üzerinde yarattığı etkiyi gözler önüne seriyor. 

Siber Zorbalığı önlemek için neler yapılabilir?

Siber zorbalığı önlemek için neler yapılabilir?

Türkiye'de Siber Zorbalık

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Prof. Dr. Emel Baştürk Akca'nın yürütücülüğünde gerçekleştirilen TÜBİTAK Projesi'nin öğrenci deneyimleri.

Türkiye'de Siber Zorbalık Araştırmasının Çarpıcı Sonuçları - CNN TÜRK

Prof. Dr. Emel Baştürk AKCA'nın konuk olduğu yayında TÜBİTAK projesi kapsamında elde edilen veriler ışığında; siber zorbalık nedir, kimler etkilenmektedir, neden ve nasıl yayılmaktadır ve önlenmesi için kimlere hangi roller düşmektedir soruları cevaplandırıldı.

Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık Sempozyumu - 2.Oturum: Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık

“Türkiye’de Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık Konusunda Farkındalık Geliştirmek: Gençlerin Siber Zorbalık’ı Algılayışı, Yaygınlığı ve Farkındalığa İlişkin Alan Çalışması" kapsamında 29 Nisan 2015'te Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Alternatif Bilişim Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen "Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık" Sempozyumunun 2. Oturumu.

Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık Sempozyumu - 4.Oturum: Yeni Medya Okuryazarlığı ve Eğitimi

“Türkiye’de Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık Konusunda Farkındalık Geliştirmek: Gençlerin Siber Zorbalık’ı Algılayışı, Yaygınlığı ve Farkındalığa İlişkin Alan Çalışması' kapsamında 29 Nisan 2015'te Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Alternatif Bilişim Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen 'Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık' Sempozyumunun 4. Oturumu.
'Yeni Medya Okuryazarlığı ve Eğitimi'
Oturum Başkanı: Aslı Telli Aydemir
Katılımcılar: Sema Hosta, Zeynep Özarslan, Gülüm Şener, Burak Özçetin, Aslı Telli Aydemir

Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık Sempozyumu - 3.Oturum: Siber Zorbalık ve Önleyici Çalışmalar

“Türkiye’de Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık Konusunda Farkındalık Geliştirmek: Gençlerin Siber Zorbalık’ı Algılayışı, Yaygınlığı ve Farkındalığa İlişkin Alan Çalışması' kapsamında 29 Nisan 2015'te Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Alternatif Bilişim Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen 'Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık' Sempozyumunun 3. Oturumu.

Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık Sempozyumu - 1.Oturum : Yeni Medyanın Etik Sorunları

“Türkiye’de Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık Konusunda Farkındalık Geliştirmek: Gençlerin Siber Zorbalık’ı Algılayışı, Yaygınlığı ve Farkındalığa İlişkin Alan Çalışması" kapsamında 29 Nisan 2015'te Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Alternatif Bilişim Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen "Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık" Sempozyumunun 1. Oturumu.

Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık Sempozyumu - Açılış Konuşmaları

“Türkiye’de Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık Konusunda Farkındalık Geliştirmek: Gençlerin Siber Zorbalık’ı Algılayışı, Yaygınlığı ve Farkındalığa İlişkin Alan Çalışması' kapsamında 29 Nisan 2015'te Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Alternatif Bilişim Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen 'Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık' Sempozyumunda, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Alver tarafından yapılan açılış konuşmaları.

Radyo Kİ Güne Bakış Programı - 12 Mart 2015

Doç. Dr. Emel Baştürk Akca'nın konuk olduğu programda, “Türkiye'de Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık Konusunda Farkındalık Geliştirmek: Gençlerin Siber Zorbalık'ı Algılayışı, Yaygınlığı ve Farkındalığa İlişkin Alan Çalışması” kapsamında Siber zorbalık ve çözüm önerileri konuşuldu.

Radyo A Misafir Odası Programı - 6 Ocak 2015

Doç. Dr. Emel Baştürk Akca, Doç. Dr. Jale Balaban Salı ve Yrd. Doç. Dr. Bircan Ergün Başak'ın konuk oldukları ve “Türkiye'de Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık Konusunda Farkındalık Geliştirmek: Gençlerin Siber Zorbalık'ı Algılayışı, Yaygınlığı ve Farkındalığa İlişkin Alan Çalışması” kapsamında önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesi planlanan faaliyetleri anlattıkları Radyo A'da 'Misafir Odası' programı. 

THE CYBER BULLYING VIRUS (İngilizce)

THE CYBER BULLYING VIRUS

Siber Zorbalık

Siber zorbalık da denilen bu tip davranış şekli insanların sanal dünyadaki davranış biçimlerinin gerçek yaşamla ne kadar çelişebileceğini bize göstermektedir. Bir çok insan sanal dünyada, gerçeğinde yapmayacağı kadar ağır hakaretler, davranış ve bazen de suç işlemektedirler.

Joe'nun Yaşadıkları - Güvenli İnternet

Joe'nun Yaşadıkları - Güvenli İnternet

Becky'nin Hikayesi

Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanım VideolarıSiber Zorbalığa Karşı Türkiye Genelinde İlk Araştırma

Türkiye genelinde ilk kez siber zorbalık mağduru ve faili olabilen ortaokul çağındaki bin 400 öğrenci ile anket ve görüşmeler yapılıyor.

Siber Zorbalığa Karşı Farkındalık İçin Rap Müzik - ONEDİO

Son yıllarda sanal ortamda zorbalığın yaygınlaşması üzerine, Onedio Youtube kanalında Furkan İnanır, Görkem Kalafat ve Kamufle tarafından seslendirilen Farkına Var şarkısı, sözleriyle siber zorbalığa karşı dikkat çekiyor.